Bedavacılık

Malumunuz, bir e-kitap yayınevinin yürütücüsüyüm aynı zamanda. Ekseri epostalar alıyorum. Neden kitaplarımız bedava değil, neden para karşılığı siyasi kitaplar satıyoruz, diye.

Ahlaki açıdan bir yanıt vereyim. Acaba emeğiniz karşılığı para talep etmek, bilhassa siyasi doğruculuk arayan gruplarda, ahlaksızlık mıdır?

Hayır, ahlaksızlık değildir. Ahlaki bir sorunu çözerken yapacağımız tek, ama tek şey, ahlakın genel geçer kurallarını uygulamaktır. Bu, para karşılığı leblebi satma meselesinde de, insanın sevgilisini aldatması meselesinde de, otomobil kullanma meselesinde de neredeyse aynıdır.

Dolayısıyla, insanın yazdığı veya yayınladığı kitapların karşılığını istemesi, tek başına, bu şekliyle ahlaksızlık değildir. Ancak bu süreçte başka ahlaksızlıklar var ise, o zaman iş değişir.

Kitap yayınlarken, satış fiyatını fahiş bir meblağ olarak belirlersek, diğer yayıncıların önünü kesersek, devletle veya otoriteyle seviyesiz bir işbirliğine girerek sadece kendimize menfaat sağlarsak, tamam, o zaman ahlaksızlıktır.

Buradan çıkarılacak önemli bir ders var. Ahlaki yargılar eylemlerin sadece özüne dönük değildir çoğunlukla. Bu eylemlerin “nasıl” yapıldığına dairdir. Kitap yayınlamak ahlaksızlık değilken, %500 kar oranıyla kitap satmak ahlaksızlıktır. Ispanak satmak ahlaksızlık değilken, sırf mahsül bol ve fiyat düştü diye, kasa kasa ıspanağı denize döküp yüksek kar elde etmeye çalışmaktır.

Eh, eğer buna benzer bir ahlaksızlığımız yoksa, demek ki sattığımız ekitaplar ahlaken temizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir